Wilcza Norka - hodowla królików

Samice Teddy karzełek

Karzełek teddy należy do miniaturowej rasy królików która została wyhodowana na terenach Europy Zachodniej. Karzełki teddy nie są spotykanymi królikami w Polsce, występują miedzy innymi w Czechach oraz w Niemczech. Królik ten zyskuje coraz więcej miłośników. Hodowcy którzy chcą posiadać w swoich hodowlach karzełka teddy muszą złożyć na niego zamówienie i czekać na narodziny po zapłaceniu wcześniej zadatku na zwierzę.

Cechą charakterystyczną karzełka teddy jest gruba, gęsta oraz bardzo gładka okrywa futra na całym ciele. Po mimo swojej długości włosy królika są łatwe w utrzymaniu czystości, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. W hodowlach samiczki tej rasy wyróżniają się wielkim instynktem macierzyńskim są bardzo czułymi i troskliwymi matkami.

WYGLĄD

Króliczki tej rasy są drobne. Posiadają krótki tułów o kształcie walcowatym, który jest szeroki tak samo z przodu jak i z tyłu. Głowa samców i samiczek posiada szerokie czoło, jest krótka i szeroka. Szyja karzełków teddy jest bardzo trudna do zauważenia, okrywa ją gęsta sierść. U rasowego królika bioderka powinny być idealnie zaokrąglone. Jak u małych królików bywa kończyny przednie i tylne są małe i szczupłe. Śliczny ogonek jest solidnie osadzony. Uszy owłosione powinny mieć kształt zaokrąglony ich długość powinna wynosić od 5 do 6 cm, nie znajdują się blisko siebie, miedzy nimi rosną długie włosy na głowie królika. Oczy karzełków teddy są bardzo duże i wypukłe, mają barwę ciemną (czasami występują osobniki z oczami o barwie niebieskiej w hodowlach są one dozwolone).

Samiczki i samce rasy - karzełki teddy prawnie niczym się od siebie nie różnią, wyglądają identycznie. U obojga płci nie występują wole. Króliki posiadają z natury bardzo gęste futro, które na całym ciele posiada tą samą długość. W tej rasie im sierść jest gęstsza tym lepiej. Króliki tej rasy mogą występować w różnym odcieniu okrywy włosowej.

HODOWLA

Każda hodowla powinna się rozwijać, dlatego ważne w niej jest rozmnażanie zwierząt. Do rozrodu najlepiej jest dopuszczać króliki o odpowiedniej wadze, tzn. samiec dobry do rozrodu powinien ważyć od 1000 do 1300 g, natomiast samiczka powinna ważyć 1200 g ( samiczki lżejsze nie nadają się do rozmnażania). Jeśli posiadamy w naszej hodowli samczyki o wadze 800 g i samiczkę o wadzę 1600 g nie musimy ich wykluczać z naszej hodowli.

W hodowli karzełków teddy bardzo ważna jest pielęgnacja jego sierści, która jest długa na całym jego ciele. Nie ma potrzeby aby strzyc ich sierść jak to jest konieczne w przypadku królików rasy angor. Ważne jest to aby dwa razy w tygodniu dokładnie wyszczotkować całą sierść króliczka. Po mimo tego że sierść królików tej rasy nie jest trudna w utrzymaniu czystości, mogą zdarzyć się przypadki że w niektórych miejscach na ciele zwierzęcia wystąpi sfilcowanie się sierści. Musimy w takiej sytuacji delikatnie wyciąć sierść z tych miejsc za pomocą nożyczek. W pielęgnacji sierści bardzo pomocne są metalowe grzebienie dla psów i kotów. W okresie wiosny i jesieni wyczesywanie powinniśmy wykonywać częściej niż dwa razy w tygodniu, ponieważ sierść bardzie wypada. Jeśli tego nie zrobimy nasila się sytuacje plątania i filcowania się sierści u naszych pupili.

Na rożnych wystawach waga królików jest bardzo ważna, i wysoko oceniana. Najbardziej pożądaną waga najwyższa wynosi 1500 g a najniższa 1000 g .

Króliki o wadze cięższej lub lżejszej niż ta wymagana nie mogą być wystawiane i oceniane, ale nic nie skreśla ich z dalszej hodowli. Nie każdy hodowca trzyma króliki po to aby prezentować je na wystawach, są tacy którzy hodują króliki tej rasy z czystych przyjemności hobbystycznych.

Poniżej w tabeli przedstawiona jest punktacja wagowa królików rasy karzełek teddy
Punktacja wagowa królików rasy karzełek teddy


od 1,00 kg 17 pkt.
do1,05 kg 18 pkt.
do 1,10 kg 19 pkt.
do 1,35 kg 20pkt.
do 1,40 kg 19 pkt.
do 1,45 kg 18pkt.
do 1,50 kg 17pkt.